Wczytywanie
Korzystasz z wersji demonstracyjnej. Pełen dostęp do podręcznika kursanta uzyskasz po zakupie jednego z pakietów testów.
KUP TERAZ!

Skrzyżowanie o ruchu kierowanym

Jest to przecięcie, połączenie lub rozwidlenie dwóch dróg z sygnalizacją świetlną od S-1 do S-3 oraz skrzyżowanie, na którym ruch jest kierowany przez uprawnioną do tego osobę (policjant, żandarmeria). W celu ustalenia pierwszeństwa, zbliżając się do takiego skrzyżowania, należy ustalić, jaki sygnalizator kieruje ruchem, oraz uświadomić sobie, kto jeszcze będzie miał zielone światło.

Rys. 1 Sygnalizacja świetlna: S-1, S-2, S-3, S-4, S-5, S-6, S-7

Kierujący pojazdem szynowym skręcający na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym sygnałami świetlnymi może je opuścić pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się na wprost.

 W sytuacjach przedstawionych na ilustracjach nr 2 i 3 zgodnie z powyższym przepisem kierujący pojazdem szynowym nr 2 w obu przypadkach ustępuje pierwszeństwa pojazdowi nr 1.

 
Rys. 2,3 Pierwszeństwo przejazdu - pojazd szynowy, ruch kierowany

Przepisu powyższego nie stosuje się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym oznaczonym znakiem C-12, tj. rondzie. Na takim skrzyżowaniu kierujący pojazdem szynowym będzie miał pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów.

Rodzaje sygnalizacji świetlnej:

1. kolizyjna (sygnalizator S-1, S-2) – podczas przejazdu przez skrzyżowanie może wystąpić przecięcie się kierunków ruchu (piesi, inne pojazdy),
2. bezkolizyjna (sygnalizator S-3) – nie występuje przecięcie się kierunków ruchu.

Zielony sygnał nie zawsze pozwoli ci wjechać na skrzyżowanie. W zasadzie to sygnał ten daje ci taką możliwość, a nie bezwarunkowe zezwolenie. Musisz pamiętać o:

·         kierujących, którzy nie zdążyli opuścić skrzyżowania, lub wjeżdżających na skrzyżowanie przy czerwonym świetle – ktoś stworzył zagrożenie, ty musisz odpowiednio zareagować,

·         pieszych, którzy nie zdążyli opuścić przejścia,

·         pojazdach uprzywilejowanych,

·         zakazie wjazdu na skrzyżowanie, jeśli na nim albo bezpośrednio za nim nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy, np. korek.

 

By:
Twój postęp: 0/1214 (0%)

Kliknij "Lubię to" a otrzymasz news'y, porady, pytania testowe i wiele innych z życia kierowców.

© Ltesty.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone
Pomoc zakupu
Potrzebujesz pomocy?
Zobacz krok po kroku jak dokonać zakupu:
Pomoc zakupu >>

Strona używa
plików cookies.

Akceptuję