Ile jest pytań na prawo jazdy? 1000, 2000, 3000? Fakty i mity.

pay-1036469_1920To chyba najczęściej zadawane pytanie przez obecnych i przyszłych kursantów.

Gdzie nie zapytasz tam inna odpowiedź od 1500 do 3000, a nawet 4000 pytań. Tylko komu uwierzyć? I na co być gotowym?

Czas to sprawdzić – obalić mity i przedstawić fakty.

Bez wątpienia wiadomo, że od maja 2015r. wszystkie pytania, na wszystkie kategorie prawa jazdy jawne. Co to oznacza? Po prostu tyle, że są udostępnione na stronach Ministerstwa Rozwoju i Budownictwa – tu możecie je zobaczyć: baza pytań egzaminacyjnych  i właśnie tych pytań i tylko tych możecie się spodziewać na egzaminie państwowym w swoim WORDzie.

Pytania zamieszczone są jednak w taki sposób, że trzeba by było wiele zaparcia i cierpliwości, aby się z nich uczyć. Po pierwsze nie są usystematyzowane – wszystkie kategorie są wymieszane. Zdajesz na prawo jazdy kat. B, a tam pytania o kierowanie tramwajem, czy w jakim celu używa się hamulca przystankowego w autobusie? Po drugie, nie ma żadnego podziału tematycznego (znaki, skrzyżowanie itp.), który mógłby to przeszukiwanie ułatwić, a po trzecie i najważniejsze, brak jest prawidłowych odpowiedzi. Jeśli chcesz korzystać z tej strony, odpowiedzi na pytania musisz znaleźć samodzielnie w kodeksie drogowym, czy podręczniku do nauki jazdy.

Pytania są więc jawne, ale ich ilość nie jest jakoś specjalnie oznaczona ani podana, przynajmniej na tronie Ministerstwa. Nurtowało to nie tylko kandydatów na kierowców, bo w sierpniu tego roku grupa posłów wystąpiła z oficjalnym zapytaniem do Ministerstwa o ilość pytań w bazie – tu możecie przeczytać to zapytanie: treść interpelacji.
Otrzymali oni oficjalną odpowiedź – odpowiedź Ministerstwa– a tu czarno na białym, ilość pytań z podziałem na poszczególne kategorie prawa jazdy.

Ilość wszystkich pytań na wszystkie kategorie łącznie wynosi: 2661.

Oczywiście jest to stan na wrzesień 2016r. Dochodzi jeszcze ważna kwestia aktualizacji bazy pytań na prawo jazdy. Monitorujemy to na bieżąco i co pewnie dla wielu będzie zaskoczeniem od samego początku czyli od maja 2015r. baza miała tylko bardzo drobne zmiany mające na celu poprawki błędów. Nie było żadnej poważnej aktualizacji dodającej nowe pytania. Chodź wiele serwisów stosuje zabieg marketingowy wspominając o ciągłych aktualizacjach. Owszem, taka poważna miała mieć miejsce we wrześniu tego roku. Do dotychczasowych 2661 pytań planowano dodać jeszcze 441, jednak pytania nie zostały jeszcze ujawnione. Trochę dziwne, że nie uwzględniło ich Ministerstwo w swojej odpowiedzi, jednak telefonicznie uzyskaliśmy takie informacje. Przewodniczący komisji ds weryfikacji pytań potwierdza te dane i tą aktualizację.

Jak zwykle wszystkie pytania testowe i odpowiedzi znajdziecie w ltestach!