prawo jazdy w telefonie

Bez prawa jazdy!?

Znamy już termin obowiązywania nowych przepisów dotyczących posiadania przy sobie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem.

Minister cyfryzacji podpisał co trzeba i wiadomo, że od 5 grudnia 2020r. jeśli zapomnimy z domu prawo jazdy, podczas kontroli nie otrzymamy mandatu. Jest to data, która oznacza, że nie będziemy musieli mieć przy sobie fizycznie dokumentu, będziemy mogli je mieć w telefonie.

Ta zmiana to wynik wprowadzenia tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw), gdzie  zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

Zamiast wozić przy sobie dokument, będziemy mogli skorzystać z aplikacji mObywatel, w której każdy kierowca znajdzie m.in. mPojazd, czyli już teraz odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu, a od 5 grudnia również prawo jazdy.  Przy czym należy pamiętać, że dane na temat dowodu rejestracyjnego, czy polisy dostępne są dla właścicieli i współwłaścicieli pojazdów.

mobywatel

Warto zainstalować aplikację, bo usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. A jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.

Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.