Nowe pytania egzaminacyjne

Nowe pytania egzaminacyjne

Aktualizacja bazy pytań, to zawsze gorący temat. Wiadomo nikt nie lubi być zaskakiwany na egzaminie. Ponieważ egzaminy w Ośrodkach Ruchu ruszyły ponownie, to bądźcie przygotowani, że możecie trafić na zupełnie nowe pytania. Oczywiście nie wszystkie :).  Zainteresowani tematem? To zapraszam do lektury.

Od 6 grudnia 2019r. obowiązują dwa zupełnie nowe przepisy. Pierwszy z nich reguluje przejazd pojazdu uprzywilejowanego czyli tworzenie korytarza życia – jest to art. 9 Prawa o ruchu drogowym. Jego 2 punkt przedstawia jak prawidłowo należy taki korytarz utworzyć:

„W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu:
1) na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;
2) na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.”

Natomiast drugi przepis dotyczy tzw., jazdy na suwak i o niej przeczytamy w art. 22 Prawa o ruchu drogowym:

„4a. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.
4b. W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy dwoma pasami ruchu z powodu przeszkód na tych pasach ruchu lub ich zanikania, jeżeli pomiędzy tymi pasami ruchu znajduje się jeden pas ruchu, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasów ruchu umożliwić zmianę pasa ruchu jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z prawej strony, a następnie jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z lewej strony.”

Zmiana przepisów zwykle wiąże się z aktualizacją bazy pytań egzaminacyjnych i to dość oczywista sprawa. Minister taką zmianę zapowiedział i zgodnie z jego obietnicą bazę uaktualniono.

Dodano 216 nowych pytań. Wszystkie należą do pytań podstawowych, czyli z wariantami odp. TAK/NIE.  39 dotyczy jazdy na suwak oraz korytarza życia, a pozostałe ogólnych przepisów ruchu drogowego.  Łącznie na kategorię B w tej chwili mamy 2051 pytań, więc jest się czego uczyć. Jednak nie przywiązywalibyśmy się mocno do tych liczb, bo mamy już zapowiedzi następnych zmian przepisów w tym roku – lipiec 2020 i zapewne konieczna będzie ponowna aktualizacja bazy.

Oczywiście będziemy sytuację dla Was monitorować i aktualizować bazę pytań. Przypominamy, że w naszym serwisie ltesty.pl  oraz w naszej aplikacji mobilnej znajdziecie wszystkie obowiązujące pytania.

Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was pomoc i na naszym kanale Ltesty na YT znajdziecie filmy z najnowszymi pytaniami. Pierwszy już jest, zapraszamy, a pozostałe wkrótce.