Policyjna akcja telefon

Akcja TELEFONY

Dziś na drogach całego kraju, ale również w większości państw europejskich policyjna akcja Telefony. Celem akcji jest egzekwowanie od kierowców, przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego.

Na potrzeby tej akcji policyjnej zostaną użyte m.in. laserowe mierniki z wbudowaną kamerą oraz ekranem, na którym można odtworzyć nagranie.  Przy okazji kontroli będą również sprawdzane stany techniczne pojazdów czy trzeźwość kierowców. Do godz. 22 ok. 5 tys. policjantów będzie przeprowadzało kontrolę ze szczególną uwagą na prowadzenie pojazdów i używanie telefonów.

Dla przypomnienia art 45 Prawa o ruchu drogowym: Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Przepis ten dotyczy nie tylko rozmowy, ale również każdego innego działania związanego z trzymaniem telefonu w dłoni np: pisania wiadomości, przeglądania Internetu, przewijania menu, itp.

Te niby krótkie i proste czynności powodują, że kierujący pojazdem nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Zagrożenia na drodze powstają w bardzo krótkim czasie i ta nieuwaga może prowadzić do nieprzewidzianych, nieszczęśliwych zdarzeń. Używanie telefonu wpływa również na koncentrację kierowcy. Potrafi skutecznie zdekoncentrować, a niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje.

Oczywiście w sytuacji kiedy telefon to narzędzie pracy i czasami korzystanie z niego jest niezbędne podczas prowadzenia pojazdu, rozwiązaniem jest korzystanie z zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego. Chociaż specjaliści podkreślają, że również rozmowy przy użyciu zestawu czy mikrofonu (zwłaszcza te mocno angażujące) mogą dekoncentrować i opóźniać działania kierowcy.

Z szacunków ITS (Instytutu Transportu Samochodowego) wynika, że używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy może być przyczyną nawet co czwartego wypadku na polskich drogach.

Z pewnością zastosowanie się do tego przepisu wpływa na nasze bezpieczeństwo na drogach, nie zapominajmy więc o nim nie tylko dziś!

I na koniec jeszcze przestroga co spotka nas za nieprzestrzeganie tego przepisu: za rozmowę przez telefon bez zestawu w trakcie kierowania grozi 200 zł mandatu i 5 punktów karnych.