nowe przepisy egzaminowania

Egzamin praktyczny, czy obowiązują już nowe przepisy?

W ostatnich miesiącach dużo można było przeczytać na temat nowych przepisów dotyczących egzaminowania na prawo jazdy. 28 czerwca ukazał się Dziennik Ustaw z nowym rozporządzeniem. Co więc z tymi zmianami?

Przypominamy czego dotyczą zmiany w przeprowadzaniu egzaminu na prawo jazdy.  Otóż :

1. Został ustalony limit 9 egzaminów praktycznych na prawo jazdy kat. B na jednego egzaminatora dziennie. Dodatkowo, dodano ograniczenie czasowe – maksymalnie jeden egzamin w ciągu 50min. Regulacje te  mają ograniczyć  dotychczasowe  wymagania stawiane egzaminatorom przez Ośrodki Ruchu Drogowego. Pozostałe kategorie prawa jazdy również otrzymały swoje limity np. kat. A jeden egzamin w ciągu 1h i 15min.

2. Dokładne wskazanie przez WORD, zarówno w przypadku egzamin teoretycznego, jak i praktycznego, godziny rozpoczęcia egzaminu na prawo jazdy.  Ma to zmniejszyć stres oczekujących kandydatów na swoją kolej podczas egzaminu praktycznego.

3. Osoby, które zdają egzamin na kategorię AM, ale  względów zdrowotnych nie mogą go odbyć na motorowerze, będą mogły korzystać z czterokołowca lekkiego.

I teraz odpowiedź na najważniejsze pytanie od kiedy te zmiany. Przepis jest, rozporządzenie opublikowane, ale zmiany dotyczące ilości egzaminów i wyznaczania konkretnych godzin egzaminu, ze względu na konieczność dostosowania się WORD-ów do nowych zasad, wejdą w życie od 1 stycznia 2020r.