Przygotowanie do jazdy

Przygotowanie do jazdy – egzamin praktyczny

Dziś mamy dla Was słów kilka o  egzaminie praktycznym na prawo jazdy kategorii B, a w szczególności o jednym z zadań, które każdy musi wykonać. Zacznijmy jednak od usystematyzowania jak przebiega egzamin praktyczny.

Ta część egzaminu podzielona jest na zadania wykonywane na placu manewrowym, a następnie, po ich poprawnym wykonaniu, udaniu się na jazdę w ruchu miejskim.

Na placu manewrowym do wykonania są 3 zadania:

Zadanie 1 – Przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy.

Zadanie 2 – Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu.

Zadanie 3 – Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.

Zajmijmy się dziś Zadaniem 1.
W pierwszej części tego zadania należy w ciągu maksymalnie 5 minut pokazać egzaminatorowi, że potrafimy sprawdzić stan techniczny 2 losowo wybranych (przez komputer) elementów pojazdu (szczegółowy opis tej części znajdziecie w następnym artykule), a następnie mamy część określoną jako przygotowanie do jazdy.

Czym jest więc to przygotowanie do jazdy?

Składa się na nie kilka elementów, ale po kolei. Bo kolejność też ma znaczenie. Przecież nie ma sensu najpierw ustawiać lusterek, a następnie przesuwać fotel, bo będziemy musieli z powrotem te lusterka poprawiać. Oczywiście jeśli to wszystko wykonamy poprawnie, to kolejność nie będzie błędem, ale będzie na pewno prościej i znacznie szybciej. Choć na ten element czas nie jest ograniczony.

Co więc robimy?

1. Na  początek regulacja fotela w 3 płaszczyznach. Ustawiamy go na tyle daleko, aby mieć swobodny dostęp do pedałów i kierownicy. Pamiętajmy, że ręce powinny być lekko zgięte w łokciu, a plecy przylegać do oparcia fotela.

2. Następnie regulacja zagłówka. Zagłówki powinny być ustawione blisko za głową na jej wysokości, ale bliżej czubka głowy niż szyi.

3. Mając opanowaną komfortową pozycję do jazdy, możemy się zająć regulacją lusterka wstecznego. W prawidłowo ustawionym lusterku wewnętrznym powinieneś widzieć, przez tylną szybę, obszar przestrzeni za pojazdem.

4. Czas na regulację lusterek bocznych. W lewym lusterku powinieneś widzieć lewy bok pojazdu i lewy obszar przestrzeni za pojazdem, a w prawym lusterku prawy bok pojazdu i prawy obszar przestrzeni za pojazdem.

5. Teraz ważny element bezpieczeństwa – zapięcie pasa bezpieczeństwa. Pas powinien być napięty, nie skręcony, a jego górna część być umieszczona poniżej szyi.

6. W rozporządzeniu o egzaminowaniu nie ma tego elementu, więc nie jest on obowiązkowy, niemniej jednak dla Waszej wygody czasami przydaje się regulacja ustawienia kierownicy.

7. Na zakończenie zadania pozostaje sprawdzenie czy drzwi pojazdu są zamknięte. W większości aut  informuje nas o tym lampka na tablicy rozdzielczej.

Po wykonaniu tych wszystkich elementów możemy poinformować egzaminatora, że jesteśmy gotowi do jazdy :).

I tak naprawdę każdy kierowca wie, że wsiadając pierwszy raz do jakiegoś auta, ustawienie lusterek, fotela cy zapięcie pasów, to podstawa, bo dzięki temu jazda jest bardziej komfortowa, a na pewno bezpieczniejsza.

Na egzaminie teoretycznym znajduje się klika pytań związanych z prawidłowym ustawieniem fotela, zapięciem pasów czy ustawieniem zagłówka. Możecie się z nimi zapoznać w naszym filmie na kanale YT: