Aplikacja mPojazd

mPojazd – OC i dane Twojego auta w telefonie

Wszystkim kierowcom – miłośnikom wszelkich aplikacji i rozwiązań na telefony, zapewne spodoba się najnowsze rozwiązanie Ministerstwa Cyfryzacji, a mianowicie usługa mPojazd.

Jest to jedna z usług aplikacji mObywatel, w której dotychczas mogliśmy znaleźć:

  • mTożsamość, czyli dane z rejestru PESEL, zdjęcie, termin ważności, numeru dowodu, informacja, kto wydał dokument – czyli danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Używać jej można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, jak również tam, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty – np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, rejestracji na siłownię siłownię itp,
  • mLegitymacja szkolna –  cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek,
  • mLegitymacja studencka – odpowiednik mLegitymacji szkolnej.

Teraz dołącza do nich kolejny pakiet mPojazd.

Co to jest ten mPojazd?

Najkrócej to : dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu oraz informacja o aktualnej polisie OC.

A dokładniej znajdziesz tu takie dane: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem o konieczności przeprowadzenia badania.

Od 1 października 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz dowodu ubezpieczenia OC, ale wielu z nich na wszelki wypadek woli go mieć ze sobą :). Teraz dane te może mieć w telefonie.

Dla kogo?

mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna, jeśli chodzi o usługę mPojazd korzystać z niej mogą wszyscy właściciele  lub współwłaściciele pojazdów. Osoby, które są zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Najprościej mówiąc to osoby, które są wpisane w dowód rejestracyjny. W aplikacji nie wyświetlą się samochody firmowe, wypożyczone, czy leasingowane.
mPojazd  dostępny jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android (6.0 wzwyż). Planowane są prace nad wersją na telefony z iOS-em.

Co dalej?

Trwają prace nad kolejnym ułatwieniem dla kierowców, a mianowicie zniesieniem obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Kiedy taki przepis wejdzie z życie również te dane trafią do telefonów. :). Jest jednak zbyt wcześnie, aby podawać jakiekolwiek daty tych rozwiązań.

Na koniec warto pamiętać, że korzystając ze strony www.gov.pl możemy sprawdzić stan konta z punktami karnymi, przeglądać historię swojego pojazdu lub sprawdzić, czy autobus, którym wybieramy się w trasę, jest bezpieczny.