Ltesty_policja_aresztowanie

Nowe kary dla kierowców od 2019 r.

Trwają prace nad zmianami w ustawie „Prawo o ruchu drogowym„, których głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa i ochrona środowiska. Dlaczego akurat ochrona środowiska? Odpowiedzią jest fakt, że w 2016/2017 r. do Polski sprowadzono ok. 2 milionów diesli starszych niż 10 lat?!!!!!

Zmiany poruszone w ustawie koncentrują się głównie na:

1) badaniu technicznym pojazdów

Obecnie organem kontrolującym stacje nadzoru są starostowie, a zmieni się na Transportowy Dozór Techniczny. Aby zapewnić odpowiednią jakość pracy diagnostów przewidziane są dla nich obowiązkowe  szkolenia.

2) walce z oszustami zaniżającymi liczniki przebiegu

Oprócz fałszowania licznika zabroniona będzie również jego wymiana – w przypadku wykrycia sprawcy grozi od 3 miesięcy do 5 lat (!) więzienia. Policja będzie mogła sprawdzić to w ten sposób, że po zatrzymaniu pojazdu po odczytaniu licznika wprowadzi go do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i porówna ze stanem obecnym. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

3) zaostrzeniu sankcji dla kierowców za poruszanie się samochodami z niesprawnym albo wyciętym filtrem cząstek stałych oraz dla podmiotów, które oferują usługi wycięcia albo modyfikacji filtra cząstek stałych (w skrócie – diesle miejcie się na baczności)

Co to jest filtr cząstek stałych (filtr DPF)?  to filtr montowany w układach wydechowych silników wysokoprężnych i benzynowych, oczyszczający gazy spalinowe z cząstek sadzy i popiołu. Silnik działający bez takiego filtra generuje znaczące ilości zanieczyszczeń(!!), a wymiana jest droga (nawet 10.ooo zł) nie wspominając o tym, że nie wymieniony filtr podwyższa zużycie paliwa…

Przewidywane kary w wysokości do 5.000 zł dla:

a) właścicieli, którzy nie wymieni filtra albo zastąpili go atrapą (bywa) lub go usunęli

b) właścicieli warsztatów samochodowych lub innych osób, które będą oferować i przeprowadzać usługę polegającą na wycięciu filtra cząstek, itp.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.

___________________________________________

Zaciekawił Cię artykuł?

Śledź nas na bieżąco na FB i Instagramie