Egzamin teoretyczny co rok?

Ministerstwo pracuje obecnie nad zmianami w szkoleniach kierowców.  Jeden z pomysłów dotyczy egzaminu teoretycznego – dokładniej tego, by osoba mająca prawo jazdy podchodziła do egzaminu teoretycznego raz w roku.

yes-238372_1920

Zapis z corocznym zdawaniem egzaminu z przepisów ruchu drogowego wzbudził wiele emocji. Pomysł przedstawił w radiu p. Dariusz Chyćko – egzaminator z WORD w Lublinie, który zasiada w zespole doradczym przy ministrze infrastruktury.

Pan Dariusz ocenia pomysł na plus – uważa, że egzamin z przepisów ruchu drogowego nie może być zdawany raz, zwłaszcza, że przepisy zmieniane są dość często. Stwierdza, że sporo kierowców, z braku chęci lub czasu, nie śledzi na bieżąco zmian w kodeksie drogowym. A przecież wpływa to negatywnie na bezpieczeństwo na drodze.

Uważa, że powinien zmienić się sposób nauczania – zamiast skupiać się na zadaniach egzaminacyjnych,  należałoby skupić się na kształceniu umiejętności.

 

W ciągu ostatnich tygodni wyciekło sporo nowych pomysłów, które budzą wiele emocji – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, m.in. jazda z opiekunem, powrót rocznego okresu ważności wyniku z egzaminu teoretycznego (obecnie wynik jest ważny bezterminowo), czy udział instruktora w egzaminie praktycznym.

Szykuje się rewolucja – czy dojdzie do skutku? Czas pokaże.

One Comments

  • Alina

    06/07/2017

    Ministerstwo już odniosło się do tych rewelacji twierdząc, że pomysł wprowadzenia corocznych egzaminów teoretycznych dla osób, które już posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami, nigdy nie znalazł się wśród propozycji zmian zgłaszanych przez Zespół doradczy do spraw szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy. To tyle w temacie. Jak zwykle pogłoski, żeby wprowadzić tylko zamęt.

Comments are closed.